Rimgaudas Pazniokas ir Eglė Neverbickienė
6 kovo, 2024

Ekspertai atsako: kaip atskirti, kurios obligacijos vertos dėmesio

Eglė Rašimaitė

Verslo žinios / Mano pinigai
2024.03.06

Pagrindinės priežastys, kodėl obligacijos išliks populiaria investicija ir šiemet – vis dar aukštos palūkanų normos ir vis dar griežtinami bankų reikalavimai išduodant paskolas statybų projektų vystytojams.

Eglė Neverbickienė, teisininkė, ir Rimgaudas Pazniokas, obligacijų savininkų teisių gynėjas, „Mano pinigų“ vebinare paaiškino, į ką kreipti dėmesį renkantis, į kurias obligacijas investuoti 2024 m.

VERSLO DISKUSIJA
E. Neverbickienė, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė teigia, kad pernai investuotojus į obligacijų rinką vijo akcijų rinkų svyravimai ir kylančios palūkanų normos. Obligacijų populiarumo priežastys nesikeičia ir šiemet.

„Vis dar aukštos palūkanų normos, griežtėjantys bankų reikalavimai išduodant paskolas, ypač statybų sektoriaus projektų vystytojams, taip pat rinkoje vis dar pakanka laisvų pinigų ir siūlomos dviženklės palūkanos už obligacijas atrodo ypač viliojančiai“, – nemąžtančio obligacijų populiarumo veiksnius vardija teisininkė pabrėždama, kad „su dviženklėmis palūkanomis buvo visos paskutinės didesnės emisijos“.

VŽ rašo, kad dviženkliu pasiūlymu iš NT sektoriaus startuoja ir naujas vietos bendrovių obligacijų viešų platinimų sezonas.  

Tačiau nerimo investuotojams kelia jau net keli pastarojo meto atvejai, kai taip pasiskolinusios bendrovės netrukus patiria nuostolių arba nesugeba įvykdyti įsipareigojimų investuotojams, kurie nežinomybėje dėl savo pinigų likimo gali atsidurti neapibrėžtą (dėl teismų procesų), bet tikrai ilgą laikotarpį.

Kas svarbu obligacijas renkantis?

E. Neverbickienės teigimu, vertinant obligacijas, reiktų kreiptį dėmesį į keletą dalykų:

– Emitento istoriją ir reputaciją
– Ar obligacijų platinimas yra viešas ar neviešas   
– Koks yra obligacijų terminas
– Kovenantai   
– Obligacijos užtikrinimo tipas ir eilė
– Informacijos teikimas
– Patikėtinis

„Pirmiausia reikėtų vertinti obligacijų leidėją – emitentą: jo veiklą, jo prisiimamą riziką? Tuomet žiūrėti, ar obligacijų platinimas yra viešas ar ne – kokiam investuotojų ratui yra atskleidžiama informacija. Svarbus yra ir obligacijų terminas, ar jos užtikrintos kokiu nors turtu, ar tai yra tik emitento įsiskolinimas investuotojams“, – dėsto obligacijų leidimo procesuose dažnai patarianti teisininkė.


Eglė Neverbickienė, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė. Bendrovės nuotr.
E. Neverbickienė pabrėžia, kad net turtu užtikrintų obligacijų atveju, „užtikrinimas užtikrinimui nelygus“ – reikia vertinti koks turtas yra įkeičiamas ir kuria eile įkeičiamas. Ne pirmos eilės įkeitimai dažnai naudojami tais atvejais, kai, pavyzdžiui, finansuojant NT objektą, dalyvauja ir finansuojantys bankai.

„Kovenantai – tai emitento įsipareigojimai, ko jis laikysis ir dėl ko informuos tiek investuotojus, tiek patikėtinį – obligacijų savininkų interesų gynėją, todėl patikėtinio reputacija ir statusas yra ne mažiau svarbus nei emitento“, – paaiškina E. Neverbickienė.  

Prižiūri apie 60 emisijų
Rimgaudas Pazniokas, audito įmonės „Audifina“ partneris, sako, kad obligacijas leidžiančiai bendrovei labai svarbu, kad jos verslo modelis būtų racionalus, pinigų srautai – aiškiai suplanuoti, o finansiniai rodikliai tinkamai apibrėžti dokumentuose.

„Nes praktikoje matome – kad ir tas pats „Plus Plus Capital“ atvejis – kad bendrovė staiga pastebi, jog jos verslo modelis nebuvo gerai įvertintas: arba pirko per brangiai, arba nesugebėjo realizuoti taip greitai“, – svarsto auditorius.

Dar jis sako, kad emitentų priežiūroje dažnai susiduriama su atvejais, kai ne visai aišku, kaip reikia sekti įmonės nusistatytus rodiklius arba kyla dviprasmybių, kai reikia juos ištaisyti.

„Pavyzdžiui, būna nurodyta, kad rodiklį reikia išsitaisyti per 30 dienų, o rodiklio skaičiavimo šaltinis – audituotos metinės finansinės ataskaitos. T.y., nurodytas ilgas laikotarpis, dar kad turi būti auditas ir jei tai yra įmonių grupė, per mėnesį tų skaičiavimų neįmanoma atlikti. Kai kurie terminai būna tiesiog nerealūs, nors emitentams jie labai svarbūs“, – dėsto R. Pazniokas.

Rimgaudas Pazniokas, audito įmonės „Audifina“ partneris. Bendrovės nuotr.
Obligacijas leidžiančiai bendrovei taip pat svarbus užtikrinimo priemonių parinkimas, jų kiekis ir kaina. Investuotojai dažniau pirmiausia žiūri į tai, kiek ir kuo siūlomos obligacijos yra užtikrintos, kuo rizikuojama ir kas nesėkmės atveju bus tikrai atgauta.

„Obligacijas leidžianti bendrovė supranta, kad kuo geresnį užtikrinimą ir garantijas pasiūlys, tuo pigiau galės pasiskolinti rinkoje“, – pabrėžia ekspertas.

Jis mini, kad emitentui labai svarbus patikėtinio patyrimas ir jo gebėjimas greitai atlikti visus reikalingus veiksmus.

Kas svarbu investuotojui?
Vardindamas, kas svarbu investuotojui, kuris renkasi obligaciją, R. Pazniokas irgi išvardina eilę aspektų:

– Bendrovės verslo modelio tvarumas
– Bendrovės reputacija
– Bendrovės akcininkų įsitraukimas
– Užtikrinimo priemonės, įsipareigojami rodikliai
– Makroekonominės prognozės
– Patikėtinio patikimumas
– Obligacijų pelningumas
– Obligacijų pelningumą nurodęs paskutiniu veiksniu, kuris vertintinas renkantis į kurias obligacijas investuoti, ekspertas ragina investuotojus kreipti dėmesį į tai, kiek pinigų projektui skiria jo savininkai – emitento akcininkai.

„Jeigu projektas gyvas tik skolintomis lėšomis, tuomet supranti, kad visą riziką prisiima kreditoriai ir investuotojai. Daug pats įsitraukęs akcininkas, tikėtina, dės dideles pastangas, kad projektas būtų sėkmingas“, – aiškina R. Pazniokas.

Viešų obligacijų platinimų atvejais, procese dalyvaujant obligacijų savininkų teisių gynėjui, investuotojams ramiau dar ir dėl to, kad obligacijų stebėsena yra vykdoma nuolat.  

„Patikėtinis gali iš karto pastebėti rodiklių pažeidimus, nes reguliariai prašo emitento informacijos ir matydamas, kad gali būti pažeidimo galimybė, kad nesilaikoma iš anksto sutartų sąlygų, imasi sprendimų –  inicijuoja diskusiją su pačiu emitentu“, – sako R. Pazniokas.

Auditorius pažymi, kad tokiu atveju dažniausiai siūloma šaukti investuotojų susirinkimą.

Išgirdę apie tokį, į patikėtinį kreipiasi investuotojai, kurie taip pat gali dalyvauti susirinkime ir ginti savo teises patys. Tą daryti, anot R. Paznioko labai svarbu, nes investuotojams nesusirinkus (nesant kvorumo), bendrovė viena priims sprendimus, kurie gali būti tik jai vienai ir naudingi.    

„Audifina“, R. Paznioko teigimu, šiuo metu prižiūri apie 60 aktyvių emisijų.

Gavęs vebinaro dalyvio klausimą, „ar tarp jų yra rizikingų“, auditorius teigė, kad ne.

„Jeigu bus, jūs iškart sužinosit, nes tokiu atveju iš karto inicijuojame investuotojų susirinkimus“,  – pabrėžė jis.

Tačiau lygiai taip pat pažymėjo, kad prieš priimdamas sprendimus, patikėtinis laukia audituotos informacijos, o ji gaunama vėliau. Taigi, galutinė rizikų įvertinimo atsakomybė vis tiek tenka pačiam investuotojui.

https://manopinigai.vz.lt/investavimas/ekspertai-atsako-kaip-atskirti-kurios-obligacijos-vertos-demesio/