Woman's right hand on laptop and left hand holding green light bulb with ESG symbols around it
4 vasario, 2025

2025 m. – tvarumo atskaitomybės pradžia ES ir Lietuvoje

Tvarumo atskaitomybė, kaip ir finansinė, įsigaliojus Europos Tvarumo Atskaitomybės Standartams (ETAS) ir perkėlus Bendrovių tvarumo atskaitomybės direktyvos (BTAD, angl. CSRD) nuostatas į nacionalinius teisės aktus, nuosekliai tampa  atsakingo verslo standartu bei neatsiejama kiekvienos šiuolaikinės organizacijos veiklos dalimi.

Nuo 2024 metų sausio 1 d. ne tik tvarumo atskaitomybės rengimas pagal ETAS, bet ir tvarumo informacijos ataskaitose nepriklausomas užtikrinimas (angl. sustainability assurance) tapo privalomas įmonėms, kurios atitinka didžiųjų įmonių kriterijus Europos Sąjungoje (ir Lietuvoje).

Šie LR įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatyme numatyti reikalavimai įsigaliojo, vadovaujantis naująja Europos Sąjungos bendrovių tvarumo atskaitomybės direktyva (CSRD), kuri išplečia įmonių apimtį, lyginant su ankstesne Nefinansinės informacijos atskleidimo direktyva (NFRD).

Pagal naujausius reikalavimus, įmonės ne tik privalo teikti išsamią tvarumo ataskaitą pagal ETAS, bet ir užtikrinti, kad ši informacija būtų patikrinta auditoriaus arba nepriklausomo tvarumo atskaitomybės užtikrinimo specialisto.

Tvarumo atskaitomybė bus pradėta taikyti etapais pagal įmonių dydžius. Į pirmąjį etapą, patenka didelės įmonės ir jų grupės, kurių finansiniai metai prasideda nuo 2024 m. sausio 1 d.:

1. Biržinės (listinguojamos) įmonės:

Įmonės, kurių vertybiniais popieriais (akcijomis ar obligacijomis) leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje

2. Finansų institucijos:

Bankai, draudimo ir perdraudimo įmonės, centrinė kredito unija ir kurių pajamos viršija 50 mln. Eur, turtas – > 25 mln. Eur bei darbuotojų skaičius > 500.

3. Kitos didelės įmonės ir jų grupės, kurios atitinka bent dvi iš šių sąlygų:

  • Pajamos viršija 50 mln. eurų.
  • Turtas viršija 25 mln. eurų.
  • Vidutinis darbuotojų skaičius per finansinius metus viršija 250.

Tvarumo informaciją privalės atskleisti metinėje vadovybės ataskaitoje jau už finansinius metus, kurie prasideda 2025 m. sausio 1 d. ar vėliau.

 

Kas gali atlikti tvarumo atskaitomybės užtikrinimą?

Pagal Bendrovių tvarumo atskaitomybės direktyvą, perkeltą ir į Lietuvos nacionalinius teisės aktus, tvarumo atskaitomybės užtikrinimą galės atlikti auditoriai ir  nepriklausomi atskaitomybės užtikrinimo specialistai:

Auditoriai. Šiuo metu jau 167 auditoriai turintys teisę teikti tvarumo atskaitomybės užtikrinimo paslaugas Lietuvoje. Piemieji šią teisę turintys auditoriai buvo sertifikuoti dar 2024 metų pabaigoje. Penki jų – Audifina auditoriai: Jolanta Ruzgienė, Roberta Krivičienė, Gediminas Vaskela, Aleksas Jonika ir Vidmantas Satkus.

Nepriklausomi užtikrinimo specialistai. Pirmuosius specialistus tikimasi parengti iki 2025 m. vidurio.

Nepriklausomiems užtikrinimo paslaugų specialistams bus taikomos tos pačios nuostatos kaip auditoriams ir audito įmonėms dėl:

  • nepriekaištingos reputacijos;
  • profesinės etikos, ypač nepriklausomumo ir objektyvumo, konfidencialumo ir profesinės paslapties principų;
  • darbo organizavimo ir įmonės vidaus organizacinės struktūros reikalavimų;
  • atlyginimo už suteiktas tvarumo atskaitomybės užtikrinimo paslaugas;
  • pareigos drausti savo civilinę atsakomybę;
  • tvarumo atskaitomybės užtikrinimo paslaugų teikimo ir tvarumo atskaitomybės užtikrinimo išvados rengimo;
  • teisių, pareigų ir atsakomybės teikiant tvarumo atskaitomybės užtikrinimo paslaugas;
  • · užtikrinimo specialistų suteiktų užtikrinimo paslaugų kokybės peržiūrų, tikrinimų, tyrimų ir pažeidimo tyrimų.

 

Užtikrinimo paslaugą galės teikti audito įmonės ir Nacionalinio akreditacijos biuro sertifikuotos ne audito įmonės.

Tvarumo atskaitomybė – ne vien teisinė prievolė, bet ir galimybė įmonėms įrodyti savo atsakomybę aplinkai, darbuotojams ir visuomenei.